21 Eylül 2018

Coğrafi Bölge – Bölüm – Yöre ve İdari Bölge

Coğrafi Bölge – Bölüm – Yöre ve İdari Bölge

Yurdumuz, 1941 yılında Ankara’da toplanan 1. Türk Coğrafya Kongresi’nde, 7 coğrafi bölge ve 21 bölüme ayrılmıştır. Dört bölgemiz komşu olduğu denizin adını almıştır. (Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri) Diğer üç bölgemiz Anadolu’da bulunduğu konuma göre adlandırılmıştır. (İç – Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri)

BÜYÜTMEK İÇİN HARİTAYA TIKLAYINIZ

Coğrafi Bölge : Taşıdığı doğal, beşeri ve ekonomik özellikler  nedeniyle çevresinden ayrılan, buna karşılık kendi sınırları içinde benzerlikler gösteren alana coğrafi bölge denir.

Coğrafi Bölüm : Coğrafî bölge içinde sahip olduğu doğal, beşerî ve ekonomik özellikler açısından farklılıklar gösteren daha küçük coğrafî birimlere bölüm denir.

Coğrafi Yöre : Coğrafi bölümler içinde doğal, beşerî ve ekonomik özellikler açısından farklılıklar gösteren daha küçük coğrafi alanlara yöre adı verilir.

İdari Bölüm (İl, İlçe, Bucak, Köy) :

İdari bölge sınırları ile coğrafi bölge sınırları birbirine uymaz. Sivas’ın Divriği ilçesi Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Oysa idari olarak, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Sivas ilimize bağlıdır. Burada Divriği ilçesi taşıdığı doğal, beşeri ve ekonomik özellikleri açısından Doğu Anadolu Bölgesi’nin genel  özelliklerine sahiptir. Ancak idari anlamda kamu hizmetlerini daha rahat alma açısından daha yakın olduğu Sivas ilimize bağlanmıştır.   

Bölgelerin Oluşturulma Gerekçeleri

  1. Türkiye coğrafyasını daha iyi öğrenmek ve öğretmek,
  2. Yabancı bölge isimlerini Türkçeleştirmek,
  3. Tarihi ayrıma dayalı olan bölge sınırlarını coğrafi özellikleri dikkate alarak yeniden düzenlemek,
  4. Bölge özelliklerini daha iyi analiz ederek ekonomik ve sosyal gelişmeyi hızlandırmak,
  5. Bölge ayrımında uluslararası coğrafi standartlardan yararlanmak ve güncel hale getirmek,
  6. Farklı kriterlere göre oluşturulmuş ve karışıklığa yol açan bölge ayrımını ortadan kaldırmak,
  7. Yönetim işlerini kolaylaştırmak ve sorunların daha çabuk çözülmesini sağlamak.

Coğrafi Bölgeleri Oluşturan Faktörler

1.Doğal özellikler : Coğrafi konumu, Yeryüzü şekilleri, İklim ve bitki örtüsü.

2.Beşerî özellikler : Nüfus ve Yerleşme.

3.Ekonomik Özellikler (Ticaret – Turizm – Sanayi – Madencilik – Tarım ve Hayvancılık) : Ulaşım olanakları ve ekonomik faaliyetlerin türü coğrafi bölge sınırlarının oluşturulmasında önemli bir etkendir. Marmara Bölgesi’nde endüstri, Ege ve Akdeniz bölgelerinde turizm ve tarım, İç ve Güneydoğu  Anadolu’da Doğu Anadolu Bölgesi’nde hayvancılık, Karadeniz Bölgesi’nde ise tarım ve denizden yararlanma ön planda bulunmaktadır. Bu durum bölgesel farklılıkların oluşmasında önemli bir unsurdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Sitenin Tamamına Ulaşmak İçin Normal Görünümü Tıklayınız