logo

GEDİZ NEHRİ YOK OLUYOR!

GEDİZ NEHRİ YOK OLUYOR!

GEDİZ NEHRİ YOK OLUYOR!

Gediz Nehri Kütahya’da bulunan Murat Dağı’ndan doğarak 401 km. uzunluğundaki yatağı boyunca, Uşak, Manisa ve İzmir’den geçerek İzmir’in kuzeyinde bulunan Menemen ilçesinin Maltepe Köyü’nden denize ulaşmaktadır. Gediz Havzası 18 bin kilometrekarelik alana sahiptir. Gediz Nehri’nin aktığı bu bölgelerde 521 bin hektarlık tarıma elverişli arazi bulunmaktadır. Bu havzanın 5,2 bin kilometrekarelik bölümünde tarım yapılmaktadır. Mevcut tarım arazisinin 386 bin kilometrekaresi sulama suyu ihtiyacını Gediz’den karşılamaktadır.

Gediz Havzasında 25 bin çiftçi geçimini tarımsal faaliyetlerle sağlamaktadır. Gediz’in denize döküldüğü bölgedeki uluslararası sulak alan kapsamında bulunan Kuşcenneti ve tuzla kirlilikten büyük oranda etkilenmektedir. Bu denli büyük ölçüde ekonomik ve sosyal etkileri olan Gediz Nehri, geçtiği Gediz, Uşak, Turgutlu, Kemalpaşa, Salihli ve Manisa’daki evsel ve sanayi atıklarıyla kirlenmek- tedir. Gediz’e 401 kilometrelik akışı boyunca, önce, Uşak’ta bulunan organize sanayi bölgesinin iplik boyama, tekstil ve seramik sanayi atıklarını taşıyan Beylerhanı Deresi ve İzmir’in Kemalpaşa ilçesindeki 106 sanayi kuruluşunun atığını taşıyan Nif Çayının etkisiyle kirlenmektedir. Manisa’daki 55 deri fabrikasının atıkları ile kanalizasyon suları Gediz’e ulaşırken Salihli’de tabakhanelerin ve belediyenin boşalttığı atıklar, Alaşehir Çayı yoluyla Gediz’e zehir taşımaktadır. Özellikle kent ve sanayi işletmelerine ait atıklar, yanlış tarımsal ilaçlama, doğal kaynaklardan gelen kirlenmenin etkisiyle yok olma tehlikesi altında bulunmaktadır.

Meydana gelen kirliliğin düzeyi zaman zaman tarımsal alanlarda kullanılmasının bile tehlike doğurabileceği noktalara ulaşmaktadır. Bunun sonucu olarak zehirle sulanan topraklardan elde edilen ürünler bu ürünlerle beslenenlerin ciddi tehlikeler altına girmesine neden olacak düzeye ulaşmaktadır. Nehir suyu ile beslenen ve çevresinde otlayan hayvanlarda görülen kelebek hastalığı ciddi boyutlara ulaşmıştır. Bunların yanında İzmir Körfezindeki doğal yaşam açısından büyük tehlike oluşturmaktadır. Gediz Nehri yapılan ölçümlerde körfeze 1839 kilogram nikel, 379 kilogram bakır,700 kilogram çinko, 22 bin 390 ton kirletici kimyasal madde akıttığı belirlenmiştir Bunun ilk belirtileri olarak toplu balık ölümleri meydana gelmeye başlamıştır.

Gediz’in yok olmasını engellemek amacıyla İzmir, Manisa ve Uşak valileri ile belediye başkanlarının aldığı kararlar gereği Gediz ve kollarını kirletmenin suç sayılması ve kirletenlere Türk Ceza Kanunu’nun 526. maddesi gereğince gerekli para ve hapis cezasının uygulanması kararlaştırıldı. Ancak alınan bu kararlar uygulanamadı. Bölgeye hayat veren Gediz Nehri’ne karşı gösterilen bu vurdumduymazlık, çok ağır çevresel sorunlara yol açarak bizlerden intikam almadan gerekli önlemlerin alınmasının zamanı geçmek üzere.

28 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?