logo

Batı Anadolu’nun Piramitleri Bin Tepeler – Manisa

Batı Anadolu’nun Piramitleri  Bin Tepeler – Manisa

Batı Anadolu’nun Piramitleri

Bin Tepeler – Manisa

Tür:  Anıt Mezar  Turizm Türü:  Kültür Turizmi

Marmara Gölü’nün güneyinde, Gediz Ovası’nın kenarında, yaklaşık 90 kadar Tümülüs içeren Bin Tepeler ya da diğer adıyla Lidya Kral Mezarlığı bulunmaktadır.

Bin Tepeler Türkiye’deki en geniş mezarlık alanıdır, belki de dünyadaki en büyük mezarlık alanı kaplar, Mısır’daki Giza Platosundan çok daha büyüktür. 

Lidyalılar tarafından; İlk Çağ döneminde, yaklaşık MÖ 6. veya 7. yüzyıllarda yapılmıştır.
Gediz Nehri ile Marmara Gölü arasında kalan kısımda yer almaktadır. Bintepe Nekropolü’ndeki yüzlerce tümülüsden boyutlarıyla ayrılan üç tanesinin doğudan batıya doğru Mermnad sülalesi krallarından Alyattes , Gyges ve Ardys’e ait olduklari sanılmaktadır. En büyüğünün ünlü Lidya kralı II. Alyattes’e ait olduğu sanılmaktadır. Bu tümülüs 355 m çapında, 69 m yüksekliğindedir, çevre uzunluğu ise 1115 metredir. 

Tümülüsler büyük oranda toprak , kil ve taştan yapılmıştır. Mezar odaları çoğunlukla mermer ya da kireç taşından yapılmıştır. Bu Tümülüsler lidyalı soyluların ölümlerinden sonra yaşamlarını sürdürdüklerine inanılan öteki dünyadaki evleri olarak kabul edilmiştir. Tümülüslerin mezarlarında yön birliği yoktur.

Tümülüslerin hemen hepsi ilk ve orta çağlarda soyulmuştur. Tapınağın arkasında MS. 400’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilen küçük kilise, ilk yedi kiliseden birisidir.

Lidya tümülüsleri, M.Ö. 6 ve 5’inci yüzyıllarda bu peyzajın önemini ortaya koyan unsurlardır. Kraliyet mezarlığı olarak Sardes’ e sıkı bir şekilde bağlı olan Bin Tepe, daha erken ve daha geç dönemlere tarihlenen kalıntıları ile Lidya Dönemi‘ne ait sadece bir mezarlık alanı değil, kültürün devamını gösteren bir anıttır.

2013 yılında Sardes Antik Kenti ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Bintepeler Tümülüsleri’nin korunması için yapılan çalışmalar yetersiz kalmıştır. Lidya Kral ve soylu zenginlerine ait yüzlerce anıt mezarının bir çoğu soyguna uğramış ve tahrip edilmiştir. Günümüzde kaçak kazılar nedeniyle zarar görmeye devam etmektedir.

Nasıl Gidilir:  

Salihli’den hareket edenlerin izleyeceği yol şudur: Salihli-Çökelek-Çökelek’ten sonra Akhisar Yolu boyunca devam ettiğinizde 10 kilometre sonra Bin Tepeler’i görebilirsiniz.

Akhisar’dan hareket edenler ise Akhisar-Pınarcık-Gölmarmara-Hacıveliler-Hacıveliler’den sonra Salihli yolu boyunca devam ettiğinizde 2 kilometre sonra Bin Tepeler’i görebilirsiniz.

Adres:  Salihli, Ahmetli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri sınırları içerisinde yer almaktadır.

Kaynak: 

1.Manisa Belediyesi  2.LYDİA UYGARLIĞI ve SARDEIS Doç. Dr. Hande KÖKTEN 3. Fotoğraflar: Engin OK

 

 

63 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+7 = ?